Cursusnummer:
KUC416

Kunstlezing: De werelden van Jan Toorop

Kunstlezing: De werelden van Jan Toorop

Jan Toorop (1858–1928) was een van de meest veelzijdige en vernieuwende kunstenaars rond 1900.

Deze lezing sluit aan bij de tentoonstelling De werelden van Jan Toorop in Singer Laren (21 januari t/m 10 mei) en biedt verdieping en context. Aan de hand van sleutelwerken en vergelijkingen met tijdgenoten wordt duidelijk hoe Toorop zich liet inspireren door internationale kunstenaars, en hoe hij zelf een belangrijke rol speelde binnen de moderne kunst.

In de ambitieuze tentoonstelling wordt zijn oeuvre voor het eerst gepresenteerd in de volle breedte van zijn kunstenaarschap. Van zijn Javaanse roots tot zijn werk in Brussel en Nederland, en van symbolisme en pointillisme tot luminisme: Toorop bewoog zich moeiteloos tussen stijlen, culturen en ideeën.

Met meer dan 75 topstukken laat de tentoonstelling zien hoe Toorop zich liet beïnvloeden door internationale tijdgenoten én hoe hij zelf een belangrijke inspiratiebron was voor anderen. Zijn werk wordt geplaatst naast dat van kunstenaars als James Ensor, Charley Toorop, Constantin Meunier, James McNeill Whistler, Floris Verster en Suze Robertson, wat verrassende verbanden en nieuwe inzichten oplevert.

Deze lezing nodigt uit om Jan Toorop opnieuw te bekijken: niet als ongrijpbare kameleon, maar als een krachtige en invloedrijke stem in de kunst rond 1900.

Startdatum